تشدید بیماری های چشم در دوران کرونا

به گزارش تیم علمی، ضروری است افراد مراقبت های چشمی و پیشگیری از این بیماری ها و نابینایی را به تعویق نیندازند و حتی به صورت غیر حضوری با پزشک خود در تماس باشند؛ چرا که اگر این بیماری ها زودتر تشخیص داده شوند با درمان مؤثرتری همراه است.

تشدید بیماری های چشم در دوران کرونا

مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه ترس از کرونا باعث تاخیر در مراجعه به پزشک برای شناسایی مسائل چشمی و پیگیری بیماری های مزمن چشمی در این دوران شده است، نسبت به تشدید این مسائل و از دست رفتن زمان مناسب برای درمان مؤثر این بیماری ها هشدار داد.

دکتر ساره صافی در آستانه روز جهانی بینایی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر جنبه های مختلف زندگی عنوان نمود: شعار سال جاری روز جهانی بینایی با توجه به همه گیری کرونا تداوم مراقبت های چشمی در دوره همه گیری کرونا در نظر گرفته شده و مراسم نیز به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

وی با تاکید بر اهمیت مراجعه بیماران برای شناسایی مسائل چشمی و به تاخیر نینداختن مراجعات، به اهمیت پیشگیری از بیماری های چشمی اشاره نمود و گفت: بر اساس آخرین آمار تخمین زده شده از سوی سازمان جهانی بهداشت تقریبا یک میلیون نفر از موارد نابینایی و کم بینایی در جهان، قابل پیشگیری یا قابل اجتناب بوده است.

همچنین بیش از یک میلیون نفر در جهان برای بینایی بهتر احتیاج به عینک دارند و در جهان 2.5 میلیون نفر مبتلا به نزدیک بینی هستند که از این تعداد حدود 300 هزار نفر زیر 18 سال هستند.

صافی با اشاره به اهمیت شناسایی بیماری نزدیک بینی در ایران، گفت: این بیماری بیشتر در افراد زیر 18 سال اتفاق می افتد و با توجه به زیاد بودن جمعیت جوان در ایران و استفاده روز افزون از وسایل دیجیتال، اهمیت این مسئله بیشتر می گردد. همچنین با توجه به اینکه افراد نزدیک بین حتما احتیاج به عینک دارند، مسئله تامین عینک نیز مطرح می گردد.

وی با اشاره به افزایش جمعیت سالمندی در ایران و سایر کشور ها و اثرات آن بر بیماری های چشمی گفت: تحلیل رفتگی شبکیه از بیماری های مهم چشمی در دوران سالمندی است که با تشخیص زودرس، مراجعات منظم افراد به چشم پزشکی و پیگیری دقیق می توان مداخله مؤثر انجام داد و بسیاری از کم بینایی ها و نابینایی ها را کنترل کرد.

افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر نابینایی قرار دارند

وی دیابت را معضل بهداشتی دیگر موثر در بروز عوارض چشمی و حتی نابینایی عنوان نمود و گفت: افراد مبتلا به دیابت بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر نابینایی قرار دارند که با معاینات منظم و تشخیص و درمان به موقع می توانند از این عوارض بکاهند.

صافی در رابطه با بیماری هایی مثل آب سیاه یا گلوکوم که ممکن است در سنین کمتر رخ دهد، اظهار کرد: افرادی که سابقه خانوادگی داشته و در معرض عوامل خطر این بیماری هستند با معاینات منظم جهت اندازه گیری فشار داخل چشم می توانند از آسیب های بینایی که ممکن است رخ دهد جلوگیری نمایند.

انتقال کرونا از چشم و راه های پیشگیری

وی در بخشی از این مصاحبه در رابطه با انتقال ویروس کرونا به وسیله چشم، گفت: احتمال انتقال ویروس به وسیله چشم، از راه های دیگر مثل سرفه و عطسه کمتر است، اما این مسئله باعث نمی گردد که اهمیت آن کمتر گردد؛ زیرا ویروس می تواند به وسیله سرفه و عطسه در هوا منتشر گردد و چشم به مسیری برای انتقال ویروس به بدن تبدیل گردد.

صافی با بیان اینکه هر عفونت و قرمزی در چشم ممکن است دلایل ارجح تری از کرونا داشته باشد، اما به دلیل جدی بودن این بحران نباید از آن چشم پوشی کرد، گفت: با رعایت موارد بهداشتی مثل شستن مرتب دست ها، اجتناب از تماس دست با چشم، پرهیز از تماس با افراد بیمار، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از شیلد برای ایمنی بیشتر در تماس با افراد بیمار می توان از ابتلا به کرونا جلوگیری کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شیوع کرونا باعث مراجعات کمتر و پیگیری کمتر افراد مبتلا به بیماری های مزمن چشمی شده است، توضیح داد: ضروری است افراد مراقبت های چشمی و پیشگیری از این بیماری ها و نابینایی را به تعویق نیندازند و حتی به صورت غیر حضوری با پزشک خود در تماس باشند؛ چرا که اگر این بیماری ها زودتر تشخیص داده شوند با درمان مؤثرتری همراه است.

ضرورت محافظت از چشم در زمان استفاده از ابزار دیجیتال

وی با توجه به مجازی بودن بیشتر فعالیت ها و افزایش استفاده از ابزار دیجیتال و حضور افراد در صفحات مجازی در دوران همه گیری کرونا، شرح داد:

بچه ها یکی از گروه های مهمی هستند که از صفحات مجازی برای فعالیت های مختلف مثل آموزش های درسی و بازی های کامپیوتری استفاده می نمایند؛ بنابراین استفاده صحیح از این وسایل بسیار مهم است و توصیه می گردد که افراد به هنگام کار با رایانه فاصله 50 تا 70 سانتی متری و برای تلفن های هوشمند و تبلت فاصله 40 تا 45 سانتی متری را رعایت نمایند، دفعات پلک زدن را افزایش دهند و به مرطوب شدن سطح چشم یاری نمایند.

صافی در پایان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت روز جهانی بینایی در دومین پنج شنبه ماه اکتبر هر سال به عنوان یک پویش جهانی برگزار می گردد و متولی بین المللی آن آژانس پیشگیری از نابینایی است، گفت: هدف از برگزاری این مراسم ارتقای آگاهی عمومی در زمینه اهمیت پیشگیری از کم بینایی و نابینایی به خصوص در گروه های آسیب پذیر و در معرض خطر و افرادی است که تا کنون تحت مراقبت های چشمی قرار نگرفته اند.

به همین دلیل سال جاری نیز این مراسم روز پنجشنبه 17 مهر با همکاری مشترک مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی بهشتی؛ به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت در زمینه مراقبت از چشم و پیشگیری از نابینایی و همچنین بنیاد پروفسور محمد قلی شمس که در زمینه پیشگیری از نابینایی فعالیت می نمایند، برگزار گردید.

منبع: فرادید
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1299

به "تشدید بیماری های چشم در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید بیماری های چشم در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید