جان کری: لغو تحریم های تسلیحاتی ویتنام تصمیمی علیه چین نبوده است

به گزارش تیم علمی، وزیر خارجه آمریکا گفت: لغو تحریم های مربوط به فروش تسلیحات به ویتنام تصمیمی علیه چین نبوده است.

جان کری: لغو تحریم های تسلیحاتی ویتنام تصمیمی علیه چین نبوده است

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، در حالی که چین از اقدام اخیر دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در لغو تحریمهای تسلیحاتی ویتنام به شدت انتقاد نموده است، جان کری وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه در سخنانی تاکید نمود: تصمیم واشنگتن برای برداشتن تحریم فروش سلاح های کشنده به ویتنام، علیه چین نبوده و این یک اقدام بسیار عادی و غیر تحریک آمیز بوده است.

کری که اوباما را در سفر به ویتنام همراهی می نماید، از چین خواست تا مناقشات با کشورهای همسایه از جمله ویتنام در دریای جنوبی چین را به وسیله مسالمت آمیز حل و فصل کند.

جان کری در جمع خبرنگاران در شهر هوشی مینه گفت: کارهایی که در اینجا انجام می دهیم، متمرکز بر چین و علیه این کشور نیست. این اقدامات (لغو تحریمها) بسیار عادی است و غیر تحریک آمیز خواهد بود. امیدوارم چین این مطلب را به درستی مطالعه کند چرا که امیدواری ما احترام عادی به قوانین دریانوردی است.

وی از چین خواست تا با تعامل دیپلماتیک با کشورهای منطقه از جمله ویتنام، مناقشه ها و اختلافات ارضی را حل و فصل کند.

تران دای کوانگ رئیس جمهور ویتنام پیش از این در کنفرانس خبری مشترک با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تاکید نمود: واشنگتن تصمیم گرفته است تا به طور کامل تحریمهای مربوط به تجارت تسلیحات کشنده با ویتنام را بردارد.

وی در ادامه توضیح داد: ویتنام از تصمیم آمریکا برای برداشتن تحریمهای مربوط به فروش سلاح های کشنده به ویتنام، خیلی تشکر می نماید، این مساله نشانگر عادی شدن کامل روابط آمریکا و ویتنام است.

اوباما پیش از این گفته بود که لغو کامل تحریمهای مربوط به فروش سلاح به ویتنام بستگی به پایبندی این کشور به تعهدات خود در مورد حقوق بشر دارد.

در سال 2014 میلادی، آمریکا بخشی از تحریم های مربوط به عرضه تسلیحات کشنده به ویتنام را لغو نموده است. آمریکا البته فروش تسلیحات به ویتنام را به طور کلی هنوز لغو ننموده است. این تحریم ها از زمان انتها جنگ ویتنام در سال 1975 میلادی وضع شده است.

منبع: تسنیم
انتشار: 2 مهر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 356

به "جان کری: لغو تحریم های تسلیحاتی ویتنام تصمیمی علیه چین نبوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان کری: لغو تحریم های تسلیحاتی ویتنام تصمیمی علیه چین نبوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید