دارایی های مسدود شده ایران در ژاپن و کره چقدر است؟

به گزارش تیم علمی، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران با تاکید بر اینکه ژاپن تصمیم های غیرقانونی آمریکایی ها را اجرا نکند، ابراز امیدواری کرد که توکیو و اتحادیه اروپا، جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا را متقاعد نمایند که تحریم ها علیه ایران را لغو کند.

دارایی های مسدود شده ایران در ژاپن و کره چقدر است؟

به گزارش ایرنا، ظریف یکشنبه در مصاحبه ای با کیودو ژاپن گفت: ما انتظار داریم توکیو همچون یک دوست عمل کند؛ خصوصاً در رابطه با حقوق بین الملل.

وی اضافه نمود: از آنجایی که آمریکا حقوق بین الملل را نقض نموده، بهترین نقشی که ژاپن می تواند ایفا نماید این است که به آمریکایی ها نشان دهد که تصمیم های غیرقانونی آن ها را اجرا نمی کند.

به نوشته کیودو، ظریف معیناً خواهان آزادسازی دارایی های ایران شد که به دلیل تحریم های آمریکا در بانک های ژاپن بلوکه شده اند.

بر اساس این گزارش، به گفته ظریف دارایی های بلوکه شده ایران در ژاپن و کره جنوبی مجموعاً حدود 10 میلیارد دلار است که میزان آن در ژاپن کمتر از 3 میلیارد دلار می گردد.

وی درباره نقش اتحادیه اروپا، بر مسؤولیت جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای مرحله بندی کردن بازگشت واشنگتن به تبعیت از برجام، تأکید کرد.

اما وزیر امور خارجه ایران، مذاکره مستقیم با دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا تا زمان محقق شدن این هدف را رد کرد.

ظریف اضافه نمود: آقای بورل می تواند جدول زمانی را در مشورت با ایران و آمریکا معین کند. روشن است که آمریکا باید گام نخست را بردارد.

وزیر خارجه ایران تاکید نمود: وقتی واشنگتن نخستین گام ها را بردارد، نتیجه را خواهیم دید. ما بلافاصله گام های نخست خودمان را برمی داریم. این برعهده بورل است که این گام ها را هماهنگ کند.

ظریف در ادامه صحبت های خود گفت که نمی توان درباره توافق هسته ای برجام دوباره مذاکره کرد.

وی هشدار داد که پنجره فرصت برای حل بن بست بزودی بسته می گردد؛ زیرا ایران 21 فوریه را به عنوان خاتمه بازرسی های هسته ای فراتر از تعهداتش در پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی معین نموده است.

رئیس دستگاهی دیپلماسی خارجی ایران گفت: یک قانونی تصویب شده و این قانون باید اجرا گردد.

ظریف اضافه نمود که با بسته شدن این پنجره، ایران اورانیوم بیشتری را غنی سازی نموده و توسعه هسته ای را بیشتر به پیش خواهد برد.

به نوشته کیودو، پس از خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا از برجام در سال 2018، ایران تعهداتش را کاهش داده که در نتیجه آن خلوص سوخت هسته ای خود را به 20 درصد افزایش داده و نسلی جدید و سریعتر از سانتریفیوژ ها را نصب نموده است.

بر اساس این گزارش، ظریف این مساله را نتیجه طبیعی سیاست ناکام فشار حداکثری ترامپ در قبال ایران مطرح کرد و اضافه نمود: اگر بایدن بخواهد این میراث را ادامه دهد قادر نخواهد بود معجزه کند.

ظریف بر تمایل خود برای ملاقات با مقام های ارشد دولت ژاپن تاکید نمود و گفت: آن ها می توانند هر چیزی را که خواستند با من مطرح نمایند و من بر اساس سیاست ایران و بر اساس دوستی دیرینه ایران و ژاپن به آن ها پاسخ خواهم داد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1539

به "دارایی های مسدود شده ایران در ژاپن و کره چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارایی های مسدود شده ایران در ژاپن و کره چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید