واکنش ترکیه به اظهارات ماکرون

به گزارش تیم علمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه ای اظهارات اخیر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه علیه همتای ترکیه ای خود را تاسف بار و متناقض دانست.

واکنش ترکیه به اظهارات ماکرون

به نقل از خبرگزاری آناتولی، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه تاکید نمود:در زمانی که ترکیه اقداماتی را برای کاهش تنش ها در روابط میان آنکارا و پاریس و محبت آمیز تر کردن آن اتخاذ نموده ایراد چنین سخنان از سوی ماکرون علیه اردوغان و ترکیه تاسف بار و غیر قابل قبول است.

آکسوی با اشاره به اینکه ترکیه در قبال مسائل مربوط به شرق مدیترانه، سوریه و لیبی سیاست های مشروع دارد، نوشت: اظهارات ماکرون به سوالات متعمدانه در این برنامه بر خلاف دوستی و هم پیمانی دو کشور بوده است و آن را غیرقابل قبول می دانیم.

آکسوی اضافه کرد: اظهارات ماکرون علیه اردوغان و ترکیه در برهه ای که برای کاهش تنش ها و برقراری آرامش و دوستی بین ترکیه و فرانسه کوشش می کنیم غیرضروری است. مسائل فعلی میان دو کشور نیز از این ناسازگاری و عدم صمیمیت ناشی می گردد. بار دیگر یادآوری می کنیم که ترکیه در این دوره به نگرش و گفتمان های منفی و مثبت فرانسه به همان روشی پاسخ خواهد داد.

به گفته آکسوی، واضح است که این برنامه و این اتهامات بی اساس عمداً قبل از اجلاس اتحادیه اروپا ارائه شده است تا حقیقت ادعاهای یک ترکیه اروپایی را از بین ببرد اما به اهداف آنها نخواهد رسید.

وی همچنین یادآوری کرد که ترکیه به وسیله سیاست منطقه ای خود، به یکی از قوی ترین مشارکت ها در داخل ناتو ادامه خواهد داد.

آکسوی در خصوص ادعاهای ماکرون مبنی بر مداخله ترکیه در انتخابات فرانسه، گفت: ترکیه برنامه ای در رابطه با سیاست داخلی فرانسه به جز رفاه، صلح و هماهنگی جامعه ترکیه ای در این کشور با حدود 800 هزار نفر جمعیت، ندارد.

،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1647

به "واکنش ترکیه به اظهارات ماکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ترکیه به اظهارات ماکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید